شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶
۲۷ربیع الاول,۱۴۳۹
چهارشنبه, 05 مهر 1396 ساعت 19:33

اهمیت و آداب روز عاشورا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بزرگی مصیبت عاشورا

روز عاشورا یکی از محزون ترین روزهایی است که آسمان و زمین در سوگ سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین می گریند. روایت شده است که عبد الله بن فضل هاشمی از امام صادق عليه السلام سوال می کند که : اى پسر پيامبر خدا! چه طور روز عاشورا، روز ماتم و اندوه و بى تابى و گريه شد؛ ولى روز رحلت پيامبر صلى الله عليه و آله و روز درگذشت فاطمه عليهاالسلام و روز شهادت امير مؤمنان عليه السلام و روز كشته شدن امام حسن عليه السلام با زهر، چنين نشد؟  حضرت در جواب فرمود: «روز [شهادت] حسين عليه السلام، مصيبتى بزرگ تر از ديگر روزها دارد. اين، از آن روست كه اصحاب كسا ـ كه گرامى ترينِ مردمان در پيشگاه خداى متعال اند ـ، پنج تن بودند. وقتى پيامبر صلى الله عليه و آله از ميان آنان رفت، امير مؤمنان، فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام بودند و آنها براى مردم، مايه تسليت و دل خوشى بودند. نيز هنگامى كه فاطمه عليهاالسلام در گذشت، دلدارى و تسلّىِ مردم، با امير مؤمنان و حسن و حسين عليهم السلام بود. همچنين زمانى كه امير مؤمنان عليه السلام در گذشت، مردم با حسن عليه السلام و حسين عليه السلام ، آرامش و تسكين مى يافتند . نيز وقتى حسن عليه السلام در گذشت، حسين عليه السلام براى مردم، مايه دلدارى و تسلّى بود ؛ ولى زمانى كه حسين عليه السلام كشته شد، هيچ كس از اصحاب كسا باقى نبود كه مردم، با او دلدارى و تسكين پيدا كنند.
بنا براين، رفتن حسين عليه السلام، به مثابه رفتن همه آنها بود، همان گونه كه بودن ايشان، به مثابه بودن همه آنها بود. به اين جهت، روز كشته شدن حسين عليه السلام ، بزرگ ترين مصيبت بود».
برای این روز مصیبت بار در روایات اعمالی برای شیعیان توصیه شده است که در ذیل به برخی از آن اشاره می شود.

آداب روز عاشورا

1.  تعطیل کردن کارهای روزانه
حسن بن فضال، از امام رضا علیه السلام نقل می کند که: هرکس در روز عاشورا، تلاش و کوشش برای برآوردن نیازهایش را رها کند، خداوند، نیازهای دنیایی و آخرتی او را بر می آورد، و هر کس عاشورا، روز ماتم و اندوه و گریه اش باشد، خداوند قیامت را روز شادی و خوشحالی اش قرار می دهد وچشمش در بهشت، به ما روشن می شود.(علل الشرایع)
2.  پرهیز از کامجویی
عبدالله بن سنان، از امام صادق علیه السلام روایت می کند که، وقتی از ایشان درباره روزه روز عاشورا پرسیده شد فرمودند: در آن روز، روزه بگیر، امّا بدون تصميم و نیت روزه (گرسنه و تشنه باش)، و افطار كن، امّا نه با سرخوشى (و غذاهای لذیذ) و روزه عاشورا را كامل نكن و افطار را، ساعتى پس از نماز عصر روز عاشورا، و با جرعه‏اى آب انجام بده. چرا كه در چنين ساعتى (عصر عاشورا)، جنگ با خاندان پيامبر خدا، فرو نشست و آن واقعه بزرگ، متوقّف شد، در حالى كه سى كشته از آنان در جمع يارانشان بر زمين افتاده بود، كه كشته ها براى پيامبر، گران بود و اگر پيامبر صلى الله عليه و آله زنده بود، ايشان- كه درودهاى خدا بر او باد- خود، صاحب‏ عزا بود.(مصباح المتهجد)

3.  شدت اندوه و گریه
امام صادق علیه السلام می فرماید: روز عاشورا، روزی است که حسین علیه السلام در آن روز، کشته شد... . این روز، جز روز اندوه و ماتم نیست؛ اندوه و ماتمی که بر آسمانیان و زمینیان و همه مؤمنان، وارد شده است.(الکافی، )

4.  تسلیت گفتن به یکدیگر، بدان گونه که روایت شده
مالک جهنی، درباره ی برپایی ماتم در روز عاشورا برای حسین علیه السلام-  از امام باقر علیه السلام می پرسد، چگونه برخی به یکدیگر تسلیت بگویند؟ فرمود:«چنین می گویند: "خداوند، پاداش های ما را بر سوگواری حسین علیه السلام بزرگ گرداند و ما و شما را همراه با ولی خودش، مهدی خاندان محمد علیه السلام، از خونخواهان حسین علیه السلام قرار دهد"»(کامل الزیارات)

منبع: گزیده دانشنامه امام حسین علیه السلام، محمد محمد ری شهری با همکاری دیگران، قم، دارالحدیث، 1389، صص796تا799

خواندن 25 دفعه

پیوندها

اوقات شرعی

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: مشهد خیابان آیت الله بهجت 23 سمت راست نبش چهار راه اول پلاک48

تلفن: 9-2290056-0513

فکس:2290056-0513

پست الکترونیک : info@zeynaby.comا

نشریه عقیله

آخرین نسخه نشریه عقیله

مشاهده سایر نسخه ها
تمامي حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه حضرت زينب(علیها سلام ) مي باشد. طراحی سایت توسط  ماهان سیستم  
jtemplate.ru - free extensions Joomla
jtemplate.ru - free extensions Joomla