شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶
۲۷ربیع الاول,۱۴۳۹
یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 13:05

از سیره اجتماعی اهل بیت علیهم السلام چه می دانید؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


حجة الاسلام و المسلمین امین نیا در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها به تبیین سیره اجتماعی علیهم السلام پرداخت.
وی در ششمین روز از مراسم سوگواری ابا عبدالله الحسین علیه السلام  با بیان این نکته که انسان بر خلاف دیگر موجودات، اجتماعی است و به دیگران نیاز دارد گفت: درباره منشأ اجتماعی بودن انسان دو نظریه وجود دارد: 1- انسان مدنی الطبع است و به طور طبیعی تمدن گراست. 2- انسان مستخدم بالطبع است و طبیعتا به خاطر رفع نیاز دیگران را به خدمت می گیرد و به نظر ما جمع بین این دو یعنی مستخدم بالطبع و مدنی بالفطرة است.
امین نیا سپس در تأیید حرف خود به روایتی از امام سجاد علیه السلام اشاره کرد وگفت: فردی دعا کرد خداوند او را محتاج خلق نکند و از امام علیه السلام خواست آمین بگویند، امام علیه السلام آمین نگفتند و فرمودند این محال است از خدا بخواه محتاج خلق بد نشوی.
استاد افزود: خلق بد یا با منت به دیگران کمک می کند و یا آبرویت انسان را می برد لذا از خدا بخواهید محتاج اینگونه افراد نباشید.
این کارشناس در ادامه با بیان این نکته که به لحاظ اجتماعی بودن باید برخی قوانین را در زندگی حاکم کرد ، سه امتیاز سلمان فارسی را از زبان امام صادق علیه السلام برشمرد و خاطر نشان کرد: سلمان نظرات ولی خدا را بر نظر خود ترجیح می داد، علما را دوست داشت و برای آنها احترام قائل بود، برای سلمان سیاه و سفید تفاوتی نداشت و بر اساس تقوی دیگران را دوست داشت و همین امتیازات باعث شده بود که محبوب امام زمانش شود زیرا انسان حق ندارد بگوید کسی را دوست ندارم چرا که طبق فرمایش علیه علیه السلام مردم دو گروهند؛ یا در دین و آیین با ما مشترکند و یا در انسانیت با ما یکسانند و به خاطر این اشتراک باید در ایجاد ارتباط با آنها دقت کنیم .
وی بر مصاحبت با افراد دیندار و خوش اخلاق تأکید کرد و تصریح کرد: طبق فرمایش امام سجاد علیه السلام " مجالس الصالحین داعیة الی الصلاح" مجالس افراد نیکوکار زمینه را برای رشد فراهم می کند و کمال همنشین در رفتار فرد تأثیر گذار است.
استاد در پایان از سب و دشنام در روابط اجتماعی، حتی در رابطه با دشمنان نهی کرد و با اشاره به آیه 108 سوره انعام گفت: اگر به مقدسات دیگران دشنام دهید آنها نیز مقابله به مثل می کنند و به مقدسات شما توهین می کنند و این امردر نظر پروردگارامری نکوهیده و مردود است .
لازم به ذکر است این جلسه یکشنبه 16/7/96 با حضور مسئولین، طلاب و جمعی از بانوان برگزار شد.

خواندن 17 دفعه

پیوندها

اوقات شرعی

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: مشهد خیابان آیت الله بهجت 23 سمت راست نبش چهار راه اول پلاک48

تلفن: 9-2290056-0513

فکس:2290056-0513

پست الکترونیک : info@zeynaby.comا

نشریه عقیله

آخرین نسخه نشریه عقیله

مشاهده سایر نسخه ها
تمامي حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه حضرت زينب(علیها سلام ) مي باشد. طراحی سایت توسط  ماهان سیستم  
jtemplate.ru - free extensions Joomla
jtemplate.ru - free extensions Joomla