شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶
۲۷ربیع الاول,۱۴۳۹
شنبه, 15 مهر 1396 ساعت 13:22

محورهای سیره تربیتی ائمه معصومین علیهم السلام را بشناسید.

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


حجة الاسلام و المسلمین امین نیا در پنجمین جلسه از مراسم عزاداری سید الشهداء سه محور در روش تربیتی ائمه معصومین علیهم السلام را تبیین کرد.
وی در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها و عموم بانوان گفت: در سیره تربیتی اهل البیت علیهم السلام سه محور محبت، قاطعیت و تکریم شخصیت به چشم می خورد که با توجه به این محورها می توان افراد زیر مجموعه خود اعم از فرزند، رعیت، کارگر و... را تربیت نمود.
امین نیا محبت به اندازه، تشویق و تحسین را جزء اصلی ترین روش ها در تربیت دانست و در این باره به سیره امام حسین علیه السلام اشاره کرد و گفت: روزی امام حسین علیه السلام از امام سجاد علیه السلام که درسن کودکی و در بیماری به سر می بردند، پرسیدند: حالت چطور است؟ امام سجاد فرمودند: به آن چه خدا برای من صلاح بداند راضی هستم، امام حسین علیه السلام به دلیل سخن زیبای فرزند با احسنت گفتن ایشان را تشویق کلامی نمودند و فرمودند مانند ابراهیم خلیل سخن گفتی.
استاد در تبیین قاطعیت و جدیت در تربیت تأکید کرد: قاطع باشید ولی سخت گیری نکنید، به موقع و با جدیت فرزند یا زیر مجموعه خود را متوجه کار اشتباهشان کنید، البته در تربیت باید به حفظ کرامت توجه ویژه داشت، زیرا تکریم شخصیت یکی از محورهای مهم در تربیت است .
این مشاور خانواده تصریح کرد: اصول مدیریت موفق در آیات 34-25 سوره طه بیان شده آن جا که می فرماید: رب اشرح لي صدري ويسر لي امري واحلل عقدة من لساني وَاجْعَل لي وَزِيرًا مِن أَهْلِي،  هارُونَ أَخِي و اشْدُدْ بهِ أَزْرِي  وَأَشْرِكْهُ فِي أَمْرِي... و ادامه داد: اولین اصل در تربیت،" سعه صدر" است، مدیر باید تحمل دیدن کارهای اشتباه زیر مجموعه خود را داشته باشد به همین دلیل تمامی پیامبران غیر از نبی مکرم اسلام که شرح صدر به ایشان عطا شده بود، این صفت را از خدا طلب نمودند.
وی از اصل" آسان بینی" به عنوان دومین اصل مدیریتی یاد کرد  و گفت: کارها را سخت نبینید، مشکلات را بزرگ نپندارید، بدانید بدتر از آن هم وجود دارد لذا خدا را شکر کنید که بدتر از آن اتفاق نیفتاده است .
امین نیا؛ کارشناس مسائل دینی گفت: حضرت موسی علیه السلام می فرماید واحلل عقده من لسانی " و از این قسمت آیه" زیبا گفتاری" که سومین اصل مدیریتی است برداشت می شود.
استاد با بیان این نکته که در تربیت نیزهمچون کارهای دیگر به همکاری نیاز است یادآور شد: یک دست  صدا ندارد و در تربیت نیز به خصوص در تربیت فرزند، زن و شوهر باید همراه و موافق یکدیگر باشند همچنانکه حضرت موسی علیه السلام برای رسیدن به هدفش از خدا می خواهد هارون را برای کمک به او برگزیند.
به گفته حجة الاسلام امین نیا تنبیه بدنی به صورتی که در بین برخی خانواده ها مرسوم است در تربیت نتیجه معکوس دارد زیرا تبیه در اسلام دارای شش مرحله است:1- اغماض در خطایی که سابقه نداشته، 2- نگاه متمرکز در جایی که  خطا تکرار شده، 3- نصیحت مستقیم یا غیر مستقیم با توجه به سن مخاطب، در جایی که یک اشتباه ادامه پیدا کرده، 4- هشدار، 5- کتک در حدی که بدن سرخ و سیاه نشود، 6- محروم کردن به  صورت مقطعی
وی اذعان داشت: از آن جا که 75% تربیت از طریق چشم اتفاق می افتد بهترین نوع تربیت، تربیت عملی است زیرا در روایات معصومین علیهم السلام آمده است: کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم: مردم را نه با زبان بلکه با عمل تربیت کنید و برای رسیدن به این منظور باید با رفتار خود؛معارف دینی همچون؛ صدقه، نماز، حجاب، مهربانی و....را به کودکان آموزش داد.
استاد سپس در تکمیل سیره خانوادگی معصومین علیهم السلام به سیره ایشان در امر ازدواج پرداخت و در پاسخ به این سؤال که ازدواج در چه سنی مناسب است گفت: سن ازدواج، نسبی است هر زمان که موقعیت فراهم و گزینه مناسب با معیارهای دینی موجود باشد و همچنین دختر و پسر به بلوغ فکری رسیده باشند زمان ازدواج است و در این رابطه باید دقت داشت به بهانه های مختلف ازدواج را به تأخیر نیاندازیم چرا که سخت گیری و بد بین شدن دخترو پسر و ایجاد فاصله سنی زیاد با فرزندان از جمله آسیب های دیر ازدواج کردن است.
امین نیا شناخت قبل از ازدواج را امری ضروری دانست و اذعان داشت: دوره نامزدی و عقد دوران مناسبی برای رسیدن به این شناخت است.
این مراسم شنبه 15/7/96 با حضور مسئولین، طلاب و عموم بانوان برگزار شد.

خواندن 27 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 22 مهر 1396 ساعت 09:07

پیوندها

اوقات شرعی

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: مشهد خیابان آیت الله بهجت 23 سمت راست نبش چهار راه اول پلاک48

تلفن: 9-2290056-0513

فکس:2290056-0513

پست الکترونیک : info@zeynaby.comا

نشریه عقیله

آخرین نسخه نشریه عقیله

مشاهده سایر نسخه ها
تمامي حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه حضرت زينب(علیها سلام ) مي باشد. طراحی سایت توسط  ماهان سیستم  
jtemplate.ru - free extensions Joomla
jtemplate.ru - free extensions Joomla