شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۶
۲۷ربیع الاول,۱۴۳۹
چهارشنبه, 01 شهریور 1396 ساعت 05:43

«معرفت شناسی اسلامی و علم دینی» با دیدگاه‌های حضرات آیات جوادی‌آملی و سبحانی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


خبرگزاری فارس: «معرفت شناسی اسلامی و علم دینی» با دیدگاه‌های حضرات آیات جوادی‌آملی و سبحانی
کتاب «معرفت شناسی اسلامی و علم دینی» جستارهایی در علم پژوهی دینی از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «معرفت شناسی اسلامی و علم دینی؛ جستارهایی در علم پژوهی دینی» به ضمیمه دیدگاه حضرات آیات جوادی آملی، جعفر سبحانی و مصباح یزدی به کوشش دکتر محمد محمدرضایی از سوی دانشگاه معارف اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر شد.

معرفت شناسی، زیربنای علم دینی و علوم انسانی اسلامی است و بخش قابل توجهی از محتوای آثار حکمای اسلامی، به ارائه، تبیین و اثبات مسائل و اصول معرفت شناختی اختصاص یافته است. در این بخش، نظریه مطابقت در زمینه چیستی صدق معرفت و همچنین نظریه مبناگرایی، در اثبات صدق معرفت، سهم بسزایی دارند و اندیشمندان مسلمان با استفاده از این اصول در علوم مختلف عقلی و نقلی، به نوآوری ‌هایی در عرصه معرفت دینی دست یافته‌اند.

اثر حاضر، حاصل کوشش علمی چند تن از اساتید محقق در عرصه حکمت اسلامی است که با توجه به ابعاد دو مقوله «معرفت دینی» و «علم دینی» تدوین شده است. اساتید گرامی، آقایان دکتر محمد محمدرضایی (استاد دانشگاه تهران)، دکتر ابوالفضل ساجدی (دانشیار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی)، دکتر حمیدرضا شاکرین (دانشیار پروهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، دکتر رضا حاجی ابراهیم (استادیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و دکتر سید محمدعلی دیباجی (دانشیار دانشگاه تهران)، با تدوین مقالاتی در زمینه یاد شده، بخش هایی از امتداد و تأثیر نظام معرفت شناسی اسلامی را در عرصه معرفت دینی و علم دینی ارائه کرده اند.

این کتاب در شش بخش تدوین شده است. عناوین بخش های این کتاب عبارتند از: معرفت شناسی (دکتر محمد محمدرضایی)، دین شناسی (حجت الاسلام دکتر حمیدرضا شاکرین)، رابطه علم و دین (دکتر سید محمدعلی دیباجی)، فلسفه علم (حجت الاسلام دکتر رضا حاج ابراهیم)، علم دینی (حجت الاسلام دکتر ابوالفضل ساجدی) و ضمائم است. در بخش ضمائم علم دینی از دیدگاه آیت الله جوادی آملی (سخنرانی حجت الاسلام دکتر حمید پارسانیا)، علم دینی از دیدگاه آیت الله جعفر سبحانی (دکتر محمد محمدرضایی) و معنای علم دینی از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی آمده است.

کتاب «معرفت شناسی اسلامی و علم دینی؛ جستارهایی در علم پژوهی دینی» به کوشش محمد محمدرضایی در 288 صفحه قطع وزیری با قیمت 13 هزار تومان روانه بازار کتاب شده است

خواندن 29 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 شهریور 1396 ساعت 05:46

پیوندها

اوقات شرعی

آدرس و اطلاعات تماس

آدرس: مشهد خیابان آیت الله بهجت 23 سمت راست نبش چهار راه اول پلاک48

تلفن: 9-2290056-0513

فکس:2290056-0513

پست الکترونیک : info@zeynaby.comا

نشریه عقیله

آخرین نسخه نشریه عقیله

مشاهده سایر نسخه ها
تمامي حقوق اين سايت متعلق به مدرسه علميه حضرت زينب(علیها سلام ) مي باشد. طراحی سایت توسط  ماهان سیستم  
jtemplate.ru - free extensions Joomla
jtemplate.ru - free extensions Joomla